Prematur ovaryan yetmezlik ve duygusal sağlığınız

Prematur ovaryan yetmezlik (POI), kromozomal bir bozukluğu olmayan kadınlarda, 40 yaşından önce üreme hormonlarının üretiminin durması  tanımlanmaktadır. Belirtileri menopoz semptomlarına benzer. Bu durum “erken menopoz” ve “erken yumurtalık yetmezliği” olarak da adlandırılır. Yaşa göre POI sıklığı yaklaşık olarak 35 yaşındakilerde 250’de 1, 40 yaşındakilerde 100’de 1’dir. Başka bir deyişle 40 yaşındaki her 100 kadından biri, erken menopoz adayıdır.

40 yaşından önce, adet dönemlerinizin sıklığının azalması (oligomenore) veya  tamamen kesilmesi (amenore), östrojen eksikliği belirtileri ve azalmış yumurtalık uyarıcı hormon(FSH) düzeyleri ile ilişkilidir.

POI tanısı konulduktan sonraki en önemli adım, doğru bilgi sağlamak ve duygusal destek için uygun kaynaklara yönlenmektir. Kadınların tanı aldıktan hemen sonraki saatlerde duygusal durumlarını tanımlamak için kullandıkları en yaygın kelimeler “yıkılmış”, “şok olmuş” ve “şaşkın”dır. POI’li genç kadınlar genellikle tanı için hazırlıksızdır.

Hastalar, tanıdan sonra genellikle gebelik elde etmek için hemen harekete geçmek için acil bir ihtiyaç duyarlar. Bu noktada, önceliğiniz duygusal sağlık, osteoporoz gibi sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olabilecek, POI’nin diğer yönleri hakkında bilgilenmek olmalıdır. POI tanısı beraberinde ilgili depresyon ve anksiyete bozuklukları riskini getirir. Ayrıca, hormon eksikliklerinden dolayı, potansiyel kronik hastalıklar gelişebilir. Östrojen eksikliği belirtileri, duygusal sağlık, fertilite ile ilgili sorunlar, cinsel fonksiyon bozuklukları, kemik sağlığı ve kalp-damar sağlığı dahil olmak üzere POI tanısı olan kadınların yönetiminde göz önünde bulundurulması gereken birçok önemli konu vardır.

POI tanısı, çoğu kadın için duygusal olarak travmatiktir. Bir aile kurmakla ilgili yaşam planlarınız, umutlarınız ve hayalleriniz yıkılmış gibi hissedebilirsiniz. Depresyon ve anksiyete bozuklukları, POI tanısı sonrası sık görülür .

Depresyon, iki haftadan uzun süren, genellikle tespit edilebilecek belirli bir neden olmadan ve günlük yaşamı etkileyen aşırı üzüntü hissidir. Sürekli kendinizi değersiz hissediyorsanız, uyku ve yeme düzeninizde değişiklikler yaşıyorsanız, bunlar depresyonun göstergeleri olabilir.

Hormonal değişiklikler – östrojen ve progesteron seviyelerinin düşmesi – ruh halinin düşük olması, yaşamdaki ilginin azalması gibi belirtilere neden olabilir. Depresyon, başka komplikasyonlara yol açabilecek ve tedavi gerektiren bir hastalık olduğu için, endişe veya ara sıra üzüntü nöbetleri, düşük ruh halleri veya ruh hali değişimleriyle karıştırılmamalıdır.

Tüm yaşamı değiştiren tanılarda olduğu gibi, POI tanısı sonrası, kontrol ve güven duygusunu yeniden kazanmanıza yardımcı olacak cesaretlendirme ve desteklerden faydalanmalısınız. İlk adım, eşiniz ile hazır olduğunuzda, tanı hakkındaki duygularınızı ifade etmeniz ve bu duyguları ayrıntılandırmak için birbiriniz teşvik etmenizdir.  Tanıya ilişkin duygularla başa çıkmanın aşamalı bir süreç olduğunun farkında olmalısınız. Elbette biyolojik çocuklarınız olsun istiyordunuz; buna yönelik yoğun keder ve kayıp hissi, bir aile kurmak isteyen çiftler için normaldir. Burada açık iletişim çok önemlidir.

Bazı genç kadınlar, POI tanısını yanlışlıkla “bir gecede yaşlanan” menopozal bir kadın haline geldiklerinin bir göstergesi olarak yorumlarlar. Sıcak basmaları ve vajinal kuruluk gibi östrojen eksikliği belirtileri erken yaşlanma belirtileri olarak yorumlanabilir. Bu da kaygılarınızı arttırabilir.

Tanı ile ilgili önemli kaygı ve / veya depresyon yaşıyorsanız , uzman bir psikiyatristle görüşmeniz yararınıza olacaktır.

 

30 yaşında erken menopoz, 31 yaşında rahim alınması; Sizin de başınıza gelebilir!

Erken Menopozla Savaşan Kadınların Öyküleri