Erken Menopozda Hormon Replasman Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

1 Hormon replasman tedavisi sadece, sıcak basması, uykusuzluk, vajinal kuruluk gibi erken menopoz semptomları yaşarsam gereklidir.

YANLIŞ!   Erken menopoz sürecinde semptom yaşamasanız bile hormon replasman tedavisi vücudunuzda azalan östrojen ve progesteron hormonunun yerini alarak ve sizi, kemik erimesi, kalp hastalıkları, felç gibi sistemik hastalıklardan koruyacaktır.

 

2 Hormon replasman tedavisi çocuk sahibi olmama yardımcı olur.

YANLIŞ!  Hormon replasman tedavisi ne yazık ki azalmış yumurtalık rezervini geri getiremez. Erken menopoz süreciyle azalan yumurtaları geri getirmenin bir yolu yoktur. Fakat hala çocuk sahibi olabilme şansınız olduğunu unutmamalısınız.

 

3 Hormon replasman tedavisi en fazla 5 yıl kullanılabilir.

YANLIŞ!   Hormon replasman tedavisi için önerilen bir süre yoktur. Bu süre hastanın semptomlarına ve ek hastalıklarına bağlı olarak değişmektedir. Kılavuzlar 5 yıldan uzun süre ile ve 60 yaşından büyük hastalarda HRT’yi önermemekle birlikte klinisyen ve hasta olası riskler konusunda anlaştığında uzatılmış hormonal tedavi uygulanabilmektedir. Hormon replasman tedavisinin ‘mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en düşük dozda’ kullanılması önerilmektedir.  Erken menopoz sürecinde hormon replasman tedavisi, doğal menopoz yaşı olan 50 yaşa kadar önerilmektedir.

 

4 Hormon replasman tedavisi sadece tablet(hap) şeklinde alınır.

YANLIŞ!  HRT, ağızdan alınan tabletler ile, vajinal krem veya vajinaya yerleştirilen tabletler ile ve deriden emilim şeklinde (sürülen jel ve cilde yapıştırılan bantlar) yapılabilmektedir.

 

Migren hastaları hormon replasman tedavisi kullanamaz

YANLIŞ!  Migreni (auralı veya aurasız) olan hastaların hormonal tedavi kullanmalarına kesin bir engel yoktur.  Bu hastalara uygun hormonal tedavi ilaçlarının seçilmesi gerekmektedir. Baş ağrılarını değişken düzeyde östrojen hormonlarıyla tetiklememek adına sürekli olarak östrojen içeren ve deriye yapıştırılarak kullanılan (transdermal) bantlar ile uygulama önerilmektedir.