Sıcak basmaları daha hızlı yaşlanmanıza mı neden oluyor?

Güncel bir araştırmaya göre, ciddi menopozal vazomotor semptomları olan kadınlarda hızlanmış biyolojik yaşlanma görülmüştür.  Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, vazomotor semptomları (sıcak basmaları) olan kadınlarda, kalp ve kemik sağlığıyla ilgili göstergelerin daha kötü olduğu fark edilmiş.  Bundan yola çıkarak, Pittsburgh Üniversitesinden araştırmacılar tarafından, sıcak basması olan kadınlarda genetik olarak yaşlanmanın daha hızlı olup olmadığını incelenmiş.

Her iki yumurtalığı da olan ve hormon tedavisi almayan, ortalama 65 yaşındaki hastalarda menopozal semptomlar ve biyolojik yaşlanma arasındaki bağlantıları incelenmiş. Hastaların % 60’ında menopoz geçiş döneminde bir noktada semptomlar görülmüş . Biyolojik yaşlanmayı tayin etmek için DNA inceleme testleri kullanılmış. Bu DNA testleri, kalp damar sağlığı ve Alzheimer ile ilgili risklerle ilişkilidir.

DNA inceleme testleri sonucunda, vazomotor semptomları olan kadınlarda genetik yaşlanmanın daha fazla olduğu gözlenmiş. Ayrıca, sigara kullananlar ve obez olanlarda daha fazla yaşlanma izlenmiş.

Bu bilimsel gelişmelerin ışığında, sıcak basmaları ve gece terlemeleri (yani vazomotor semptomları) olan menopozal geçiş dönemindeki ve menopozdaki kadınların, kalp, kemik ve beyin sağlıklarını korumak için önlemler alması gerektiği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu önlemler öncelikle beslenme, egzersiz ve sigarayı bırakmaktan başlayabilir.

Beslenme önerileri ve kaçınmanız gerekenler için: Kendim için neler yapabilirim?