30 yaşında erken menopoz, 31 yaşında rahim alınması… Sizin de başınıza gelebilir!

Jayde Bladerston, 12 yaşından beri kronik kasık ağrısıyla savaştı. Yıllarca endometriozis cerrahileri geçirdi, iki kez kanser tanısı aldı. Fakat, kimse ona erken menopozun ne kadar zor olabileceğini anlatmamıştı.

Jayde hep tuttuğunu koparan biri olmuştu. Küçücük bir kızken, ilerde sert bir iş kadını olmanın hayallerini kuruyordu. Planlamadığı şey ise, erken menopozla ilgili ulusal seminerler vermekti.

Şu anda 30’ların başında ve sağlık sorunlarına  rağmen, sosyal ve dışa dönük, kendi halkla ilişkiler ajansını işletiyor.”Menopoz hakkında her bilgi 50’li ve 60’lı kadınlar içindir. Ben 31 yaşında, inanılmaz derecede cinsel olarak aktifken ve bedenimle barışık iken birden  hayatım değişti.”

İki serviks kanserinden sonra, ailesinde de yumurtalık kanseri öyküsü olan Jayde, rahim ve yumurtalıkların da alınmasını içeren bir operasyon geçirdi. “Evet, hayatımı kurtardı. Ama hormonların bu kadar önemli olacağını hiç bilemezdim.”

Yeni hayatına alışmaya çalışırken hiç bir yerde destek ve bilgi bulamadı. “Tanışabileceğiniz en sıcak ve kırmızı insanım. Hep yorgunum, sürekli terliyorum ve duygu-durum değişiklikleri inanılmaz.”

 

Erken Menopoz Nedir?

Menopoz tipik olarak 40’lı ve 50’li yaşlarında kadınlarda görülür. 40 yaşından küçük kadınlarda ortaya çıktığı zaman, erken menopoz denir. Prematür yumurtalık yetmezliği(POI) 100 kadında 1’i etkiler.Jayde gibi, her 100 kadından yaklaşık sekizinde kemoterapi veya cerrahi gibi diğer nedenlerden dolayı erken menopoz görülür.

“Benim için genç yaşta histerektomiden(rahim alınması) bahseden  veya yaşlı kadınlara yönelik olmayan bir platform ya da herhangi bir şey yoktu.“

Erken menopoz, kemik kaybı ve kalp hastalıklarına eğilimi arttırdığı gibi, kanser tedavisi görmekteyken geliştiyse karmaşık bir duygu-duruma neden olur. Öte yandan kilo alma da ciddi bir problem, Jayde halen aldığı 40 kiloyu vermeye çalışmakta.

“15 yıldır deneyimlediğim endometriozis işkence gibiydi ve korkunçtu, ancak son iki buçuk yıldır yaşadığım histerektomi ve menopoz hayatımdaki en büyük zorluktu”

“Bozuk plak gibiyim. Çevremdekilerin beni gerçekten anlamadıklarını biliyorum, onlar benim yaşımda böyle yaşamanın ne olduğunu asla anlamıyorlar”

“Çocuk sahibi olmamak, genç yaşlardan beri kabul ettiğim ve artık alıştığım bir şey”. Anatomisi çocuk sahibi olmasına izin vermediğinden beri, tavrının teğiştiğini ifade ediyor.”Bu benim seçimim yok anlamına geliyor. Kabul etmesi zor olan şey bu.”

 

Kaynak: https://tendaily.com.au/lifestyle/health/a181019ind/menopause-at-30-hysterectomy-at-31-it-can-happen-and-heres-why-20181019