Erken menopoz kalp hastalığı sebebi mi?

Yakın zamanda Avusturalya’da yapılan bir araştırmada, erken menopoza giren kadınların, 60 yaşına gelmeden önce kalp krizi veya felç geçirme ihtimalinin daha yüksek olabileceği ileri sürülüyor.

Araştırmacılar, menopozdan sonra kalp krizi veya inme gibi olaylardan kurtulmuş yaklaşık 13.000 kadın da dahil olmak üzere toplam 300.000’den fazla kadın ile 15 gözlem çalışmasından elde edilen verileri inceledi.50 veya 51 yaşlarında menopoza giren kadınlara kıyasla, 40 yaşından önce erken menopoza girmiş kadınların, menopozdan sonra kalp krizi veya inme gibi risklere sahip olma olasılıkları % 55 daha fazlaydı.

Genel kanının aksine, kalp hastalığı, kadınlar için ölümün önde gelen bir nedenidir.Bu çalışmadaki bulgulara göre, erken menopoza giren kadınları daha yakından izleme, erken tanı ve hatta hastalığın önlenmesi için kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kadınlar belirlenmelidir.
1 yıl boyunca hiç adet görmediyseniz, menopoza girmişsinizdir. Yumurtalıklarınız östrojen ve progesteron hormonlarının üretimini azalttığından, vajinal kuruluktan ruh hali değişimlerine, eklem ağrısına ve uykusuzluğa kadar değişen semptomlar yaşayabilirsiniz. Fakat özellikle östrojen hormonunun kalp sağlığı üzerinde büyük koruyucu etkisi vardır. Östrojen iyi kolesterolümüzü yükseltir, kötü kolesterolü düşürür. Damar duvarlarında bazı maddeler salgılatarak, damarların daha sağlıklı olmasını sağlar. Menopoz öncesi kadınlarda, erkeklere oranla daha az kalp krizi görülmesinin sebebi, östrojenin bu koruyucu etkileridir. Fakat postmenopozal dönemde, östrojen üretimi neredeyse durduğundan, kadınlar kalp ve damar hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Erken menopoz da, benzer şekilde kalp hastalığı, osteoporoz, diyabet ve uyku problemleri riskindeki artışla ilişkilidir; fakat genelde bu problemlerin daha da erken görülmesine neden olur. Ayrıca erken menopozda, yumurtalıklar 40 yaşından önce çalışmayı bıraktıklarından, çocuk sahibi olabilmek için kadınlara daha kısa bir zaman aralığı vardır.

Bahsi geçen araştırmada, menopozdan sonra kalp krizi veya inme geçiren kadınlar arasında menopoz ile bu kardiyovasküler olaylar arasında ortalama 13.5 yıl geçmiştir. Kalp krizi veya inme gibi olayları yaşamamış olan kadınlarla karşılaştırıldığında, geçirenlerde obezite, sigara kullanımı ve yüksek tansiyon öyküsü daha fazla izlenmiştir. Yani tüm hayatımızda olduğu gibi, özellikle menopoz sonrası dönemde egzersiz, kilo koruma ve sigaradan uzak durma büyük önem taşımaktadır.

Hormon replasman tedavisi alan kadınlarda, tedavinin kalp sağlığını koruyucu etkisi tartışmalıdır, bu tedaviler genellikle sıcak basmalarına yönelik düzenlenir. Tedavi alsanız da almasanız da, dengeli beslenme, egzersiz ve vitamin takviyeleri, semptomlarınızı azaltmaya ve kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur.