Yumurtalarınızı Dondurun, Zamanı Durdurun!

Okudunuz, iş buldunuz, bir düzen kurdunuz…Fakat sizin yaşınızda anneniz küçük kardeşinizi doğurmuştu!

Kadınların, geçen yüzyılda geçirdiği sosyolojik değişim, iş hayatında daha çok yer almalarını sağladı. Kimi uçak kullanıyor hemcinslerimizin, kimi ülke yönetiyor. Biyolojimiz ise dünya kurulduğundan beri aynı. Belli bir yumurta sayısıyla doğuyoruz, ve sonu olan her şey gibi, yumurtalarımız bir gün bitiyor. Çocuk doğurma işi de hala bizde.

Kariyer sahibi kadınlar, bebek sahibi olma yaşını giderek erteliyor artık. Gecelerce uykusuz kalmak, uzun süre işe gidememek, ne bebeğine ne de işine yeterli zaman ayıramayacak olma korkusu nedeniyle, kadınlar hep o mükemmel zamanı bekliyor. Bir de o mükemmel erkeği bulmak var tabi. Peki ya her şey mükemmel ve siz artık çocuk sahibi olmaya hazırken, işler ters giderse?

Kadınlarda, yaşla  birlikte yumurta rezervi ve doğurganlık azalır. Ailenizde erken menopoz öyküsü varsa,  yumurtalık operasyonu geçirdiyseniz, kanser tedavisi gördüyseniz, maalesef daha da erken azalır. Otuzlu ve kırklı yaşlarda ilerlerken, çocuk sahibi olamama korkusu, ciddi kaygılara yol açar. Ne mutlu ki, bu kaygılarınızı giderecek yöntemler var!

Yumurta dondurma, kaç yaşında olursanız olun, bebek sahibi olmanın yolunu açan çok yararlı bir işlemdir.

İlerleyen yaşla  gebelik oranlarının azalmasının en önemli nedenlerinden biri ileri yaşlarda yumurta kalitesinde azalma olmasıdır. Yumurta dondurma işlemi genç yaşlarda uygulandığından, yaş ilerlemiş olsa da, yumurta alındığı yaşın özelliklerini taşır. Yani genç yaşta dondurduğunuz  yumurta hücreleri yaşınız ilerlese de, bundan etkilenmezler. Ne zaman isterseniz  çözdürülerek, tüp bebek uygulamasıyla gebelik elde edilebilir.

Geldiğimiz noktada, bilim ve teknolojik gelişmeler sayesinde, zamanı olmasa da, biyolojik saatinizi durdurabilirsiniz. Size düşen sadece “pause” tuşuna ne zaman basacağınıza karar vermek olur.  Kulağa çekici gelmiyor mu?

Yumurta dondurma ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

veya

Yumurta Dondurmayı Düşünüyorsanız Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!