Yumurta Dondurmayı Düşünüyorsanız Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!

Aile olma kararını ertelemeyi ve yumurtalarınızı dondurmayı düşünüyorsanız yalnız değilsiniz.  Bir gün anne olmak istediğini bilen yüzlerce kadın bu yola başvurmakta.  Biyolojik saati parçalama fırsatı yıllar önce kadınlar için bir olasılık değildi, ama bugün, kadınlar, her yaşta çocuk sahibi olabileceklerini bilerek rahat olabilirler. Yumurta dondurma hakkında ayrıntılı bilgi için  Yumurta Dondurma (Oosit Dondurma)  makalemizi okumalısınız.

Yumurta dondurma artık gizli saklı bir konu değil; Hollywood bunu da günlük konuşmanın bir parçası yaptı.  Maria Menounos, Sofia Vergara ve Jennifer Aniston gibi yıldızlar doğurganlıklarını buza bırakmışlardır.

Yumurtalarınızı dondurmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki bilgileri gözden geçirin.

 

  1. Oyunda öne geçtiniz.

Doğurganlığın korunmasını ve bunun sizin için uygun olup olmadığını düşünüyorsanız, zaten oyunun önündesiniz. Bilgi güçtür ve geleceğiniz için seçimler yaparken bedeninizi ve doğurganlık potansiyelinizi anlamak önemlidir.

 

  1. Sadece dondurulmuş yumurtadan daha fazlasını elde edeceksiniz.

Yumurta dondurma, çok sayıda kişisel tıbbi bilgi sağlayan ilgili bir süreçtir. Üreme sisteminin test edilmesi ve değerlendirilmesi gereklidir. Yumurta toplanması sırasında doktorlar üreme potansiyelinizi gözden geçirme fırsatına sahip olurlar. Hastalar kendi yumurtalarını, aksi takdirde yapamayacakları bir derinlikte anlayabilirler.

 

  1. Bu biraz çalışma gerektirecektir.

Yumurtalarınızı dondurma işlemi sizin için biraz çalışma gerektirecektir. İlk ay, yumurtalarınızı dondurmak için iyi bir aday olup olmadığınızı görmek için kan testlerini kontrol etmek ve ultrasonları tamamlamakla geçirilir. İkinci ayda, yumurta alma işleminizden önce ilaç alarak iki hafta geçireceksiniz. İlacı kullanırken, yumurtaların büyümesi ve ne zaman hazır olacağını görmek için ultrason ve kan testleri yapılacak. Yumurta toplanması sırasında anestezi uzmanınız tarafından hafif uyutma (sedasyon) yapılır ve işlemden sonra biraz kramp ve şişlik hissedebilirsiniz. Amaç, daha sonra başarı şansını yükseltmek için 15 civarında yumurtayı dondurmaktır.

 

  1. İğne korkunuzu aşmanız gerekecek.

Yumurtalıklarınızı uyarmak için, günlük enjeksiyon şeklindeki ilaçlar gereklidir. Neyse ki, iğne küçüktür ve ciltte küçük batma gibi bir hisse neden olur. İğne, insülin için kullanılan iğnelere benzer. Bir hemşire sizi rahat ettirmek için bu süreçte size rehberlik edecektir. Bir aile üyesi veya yakın arkadaş iğneleri yapmak için gönüllü ise, onların da yardımlarını kullanabilirsiniz.

 

yumurta dondurma

 

  1. Garanti yoktur.

Dondurulan yumurtaların bir bebeği garanti etmediğini bilmek önemlidir, ancak size güvenilir bir sigorta planı sunar. Dondurulmuş yumurtalarınız bir aileye sahip olmaya hazır olduğunuzda, hamilelikten önce birkaç adımı tamamlamalıdırlar. Yumurtalar çözülme, dölleme ve rahme yerleştirme aşamaları sırasında hayatta kalmalıdır. Yol boyunca, bu adımlardan herhangi biri gerçekleşmeyebilir. Yumurtalar tedavi için kullanılıncaya kadar, doktorlarınız sonucu bilemezler.

 

  1. Çok ucuz değil.

İlaç ve tedavi maliyeti ile yumurtaların depolanmasının bir maliyeti olacak. Ancak yumurtalarınızı dondurmak, daha sonra gerekebilecek tüp bebek tedavisinden ciddi bir tasarruf sağlayacak ve size huzur verecek.

 

  1. Başlamadan önce araştırabiliriz.

Anti-Müllerian Hormon testi, yumurtalık potansiyelini değerlendirmede yardımcı olabilecek uygun bir kan testidir. Bize kaç tane yumurtanız kaldığını aşağı yukarı söyleyecektir – düşük, ortalama veya yüksek bir sayı. Test yoluyla, doğurganlıklarını daha çabuk kaybedebilecekleri belirleyebiliriz ve yumurtalık rezerviniz hakkında değerli bilgiler sağlayabiliriz.

 

  1. Daha hafif hissedeceksiniz.

Omuzlarınıza çöken o ağırlık? O gitti. Biyolojik saat mi? Onu kırdınız. Birçok kadının, yumurtalarını dondurduktan sonra daha özgür, daha hafif ve gençleşmiş hissederek yürüdüğünü gördük. Yeni bir bakış açısı ve olumlu bir tavır her zaman iyidir.

 

  1. Maalesef risksiz bir süreç değil.

Kullanılan ilaçlar ve  yapılan işlemlerin kendine has yan etki ve riskleri vardır. Ayrıntılı bilgi için   tıklayın Yumurta dondurma riskleri makalemizi okumalısınız.

 

  1. Eğer bir olasılıksa, sadece yumurta yerine embriyoları dondurun.

Eğer zaten bir partneriniz varsa ama çocuklar için hazır değilseniz, yumurtalardan ziyade dondurulmuş embriyolar gelecekte başarı şansınızı artıracaktır. Yumurtalar hassastır ve hepsi çözülme işleminden sağlam çıkamaz. Partnerinizin spermini yumurtalarınızla birleştirip, sonuçta ortaya çıkan embriyoları dondurmak suretiyle, sürecin bir aşamasını ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Kaynak:  https://www.huffingtonpost.com/entry/10-realities-of-freezing-_b_5656344.html