Yumurtalık rezervi testleri, fertilite kaygısı olan kadınların endişelerini körüklüyor mu?

Dergiler, internet siteleri, forumlar… Bugün çocuk sahibi olmayla ilgili hangi aramayı yaparsanız yapın, karşınıza AMH çıkacaktır.  Vadettiği şey ise çok büyük: çocuk sahibi olma şansınız daha ne kadar devam edecek? Veya var mı?

Biyolojik saatiniz durmadan işliyor, tik tak, tik tak… Bu konuda endişeli olan kadınlar, kusursuz olmayan bir testin bebek sahibi olma yeteneklerini tahmin edebileceğine inanmaya yönlendiriliyorlar.

Anne olmak isteyen kadınlar, aile kurmadan önce ne kadar zamanlarının kaldığını öğrenmek amacıyla,  yumurtalık rezervlerini ölçtürmek istiyorlar.  AMH (Anti-Müllerian Hormon) adlı hormonun kandaki değerleri, basit bir kan testiyle bu tahmini ortaya koyabilir.

Fakat uzmanlar, infertilite (kısırlık) öyküsü olmayan kadınların, “yumurta zamanlayıcı” testine dayanarak çocuk sahibi olmaya ne zaman başlayacakları konusunda yaşamlarını değiştiren kararlar almalarından endişe duyuyorlar. Testin normal gebe kalabilme yeteneğini ölçmediğini, ve kullanılmaya başlandığı günden, beri kadınların gittikçe daha çok gereksiz endişeye kapıldığını vurguluyorlar.

New South Wales Üniversitesi, Reproduktif Endokrinoloji bölümünden Profesör Michael Chapman, “AMH baktırıp, düşük geldiği zaman danışmanlığa ihtiyaç duyan çok endişeli genç hanımlar görüyorum. Onlara gitmelerini ve denemelerine devam etmelerini söylüyorum. Eğer ayda bir yumurtlama oluyorsa, AMH seviyeleri fark etmiyor.”

AMH  foliküller tarafından salgılanır, bunlardan biri, kadının o ay ki siklusunun baskın folikülü olur.  Over rezerv testi bir kadının yumurtalarının kalitesini veya toplam yumurta sayısını belirleyemez.  Araştırmalar, doğum kontrol hapı kullanımının, yanlış olarak sonuçları düşük çıkarabileceğini ve testin bir adet döngüsü boyunca stabil olmadığını gösteriyor. Son yıllarda yapılan çalışmaların sonucuna göre, kadınlar, mevcut fertilitelerini değerlendirmek için AMH seviyelerini kullanmamaları için uyarılmalı.

Test, fertilite tedavilerinin dozlarını veya tüp bebek (IVF) için yumurta toplama şansını belirlerken kadın doğum uzmanları için yararlı bir araçtır. Bir kadının erken menopoz riski altında olabileceğine dair endişeler olduğunda diğer değerlendirmelerle birlikte kullanılabilir. “AMH testinin vaadi, piyasaya sunulduğundan bu yana büyüdü, ama kucağımıza kocaman bir sorun bıraktı: doğurganlık konusunda endişeli  kadınlar, internette AMH hakkında okuyorlar ve doktorlarından ısrarla  bu ‘yumurta-zamanlayıcı’ testini istiyorlar” diye belirtti Profesör Chapman.

AMH seviyeleri düşük olan bir çok kadın, tedavisiz gebe kalabilir. Bu yüzden doktorlar, diğer testler ve muayenelerle birlikte değerlendirdiklerinde, AMH düşüklüğünü her zaman önemsemeyebilir. Düşük seviyeleri olduğunu öğrenen kadınların aklındaki tek soru şu: Çocuğum olabilecek mi? Bu sorunun cevabı, partnerinizle deneyip görmeden, hiçbir testin size bunu söyleyemeyeceği.

Kaynak: The Sydney Morning Herald