Yedikleriniz menopoza girmenizi hızlandırabilir! Menopozu hangi yiyecekler hızlandırır, hangi yiyecekler erteler?

Yeni araştırmalar, kadınların ne yediklerinin ne zaman menopoza gireceklerini belirlediğini gösteriyor.

Araştırmacılar, dört yıl boyunca 35.000’den fazla İngiliz kadını izledikten sonra, menopozun, işlenmiş karbonhidrat tüketen kişiler arasında daha erken başlamış olduğunu buldu.  Bunun aksine, balık ve baklagil tüketenlerde daha geç başlamıştı.  Özellikle, daha yüksek miktarda yağlı balık tüketiminin doğal menopoz zamanlamasını yaklaşık üç yıl geciktirdiği, bezelye ve yeşil fasulye gibi taze baklagillerin bir yıl ertelenmiş menopozla ilişkili olduğu bulundu.  Öte yandan, işlenmiş karbonhidratların  – örneğin makarna ve pirinç gibi – daha çok tüketilmesi, menopozun başlangıcını 1,5 yıldır hızlandırdığı görüldü.

Dolaşımdaki yüksek insülin seviyesi, seks hormonu aktivitesini etkileyebilir ve östrojen seviyelerini artırabilir, her ikisi de adet döngüsü sayısını artırabilir ve yumurta kaynağını daha hızlı tüketir.  Böylelikle daha erken bir menopoza neden olabilir.

Ortalama menopoz yaşı  51 olarak kabul edilir.  Ancak yapılan araştırmalarda her bir porsiyon işlenmiş karbonhidratın, günlük tüketime eklenmesiyle menopoz yaşı yaklaşık 1,5 yıl önceye çekildiği görüldü.  Aynı şekilde, yağlı balık ve baklagillerin her bir ek günlük porsiyonu, menopozda kabaca üç yıl  gecikmeyle bağlantılıydı.  Vitamin B6 ve çinkonun daha yüksek günlük alımı da, gecikmiş menopozla ilişkilendirilmiştir.

Ancak çalışmada kafa karıştırıcı olan bulgu şuydu: vejeteryan kadınlar, et yiyenlerden yaklaşık bir yıl önce menopoz girdiler!  Çalışma ekibinin ön araştırmalarında, vejetaryen öğünlerin yüksek lif / düşük hayvansal yağ içeriğinin,  düşük östrojen seviyesine yol açtığı görülmüştür.  Çıkan sonuç buna bağlanabilir.

Patates cipsi, simit ve yer fıstığı gibi atıştırmalıkları daha fazla tüketen  et yiyenler, yaklaşık iki yıl erken menopoza girdiler.

Diyet-menopoz bağlantısını anlayabilmek, yiyeceklerin özelliklerini net olarak ortaya koyabilmek için elbette daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Menopoz yaşında genetik çok önemli olduğundan, diyetin sadece bir faktör olduğu da unutulmamalıdır.  Erken veya geç… Menopoz sürecini daha rahat geçirmek için neler yapabilirsiniz?  https://www.erkenmenopoz.com/kendim-icin-neler-yapabilirim/  yazımıza göz atabilirsiniz.