Sürekli uykusuz ve yorgun musunuz? Sebebi erken menopoz olabilir!

Uyku bozuklukları, menopozal geçişte ve menopoz sonrası kadınlarda sık görülen bir şikayettir. Yeni bir çalışma, hormon tedavisi alan prematür over yetmezliği (POI) olan kadınların, aynı yaştaki kadınlardan daha düşük uyku kalitesine ve daha fazla yorgunluğa sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma sonuçları, yakın zamanda Kuzey Amerika Menopoz Derneği (NAMS) tarafından yayınlandı.

Menopoz ve menopoz sonrası kadınların % 40-50’sinin uyku sorunlarından şikayet ettiği tahmin edilmektedir. Uyku sorunları arasında uykuya dalma ve / veya uykuda kalma zorluğu ve çok erken uyanmak sayılabilir. Bu durumu daha da zorlaştıranlar ise, uykusuzluğa sahip kadınların genellikle vücut ağrısı, baş ağrıları, duygu durum bozuklukları, yorgunluk ve iş veriminin azalmasından şikayet etmeleridir. Her ne kadar sorunların bazıları sıcak basmaları gibi diğer menopoz semptomları ile ilişkili olsa da, tüm uyku sorunları bu sebepten değildir.

Genel olarak menopoz ve menopoz sonrası kadınların uyku düzenleri hakkında çok sayıda çalışma yapılmış olmasına rağmen, Brezilya’dan yapılan bu en yeni çalışmanın POI’li kadınlarda uyku kalitesini özel olarak değerlendiren ilk araştırma olduğu düşünülmektedir. Bu durum menopozdan farklıdır, çünkü POI olan kadınlarda yıllarca düzensiz de olsa adet görülebilir ve hatta hamile kalınabilir. Brezilya’da yapılan araştırma, hormon tedavisi gören POI’li kadınların, uykuya dalma sürelerinin uzamasının bir sonucu olarak uyku kalitesinin düşük olduğunu tespit etti. Bu kadınların da daha yüksek bir yorgunluk oranına sahip oldukları ve hala over fonksiyonlarını koruyan nispeten yaşlı kadınlara kıyasla, uyku ilaçları kullanma olasılıkları daha yüksek bulunmuştur.

Çalışma sonuçları “Hormon tedavisi alan prematür over yetmezliği olan kadınlarda uyku kalitesi ve yorgunluk: karşılaştırmalı bir çalışma” makalesinde yer almaktadır.

Bu çalışma, POI olan kadınların, hormon tedavisi kullanılmasına rağmen uyku kalitesinin düşük olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bir başka ilginç özelliği ise, POI olan kadınlarda toplam uyku kalitesinin doğrudan sahip oldukları çocuk sayısı ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermesidir. Uyku rahatsızlıkları söz konusu olduğunda sorunun kapsamı çok geniştir ve kadınlarda erkeklerden daha yaygın olarak uyku şikayetleri görülür. Bu duruma katkıda bulunan önemli ve sıkça az tanınan faktörlerden bahseden çalışma, erken menopozlu kadınların daha az ilgi gören sorunlarından biri olan uykusuzluğa dikkat çekmiştir.

Peki ne yapabilirsiniz? Hormon replasman tedavisi ve bazı doğal tedaviler, sıcak basmasından kaynaklı uyku bozukluklarınıza iyi gelse de, sıkıntınızın tek sebebi maalesef bu değildir. Doktorunuza danışarak kolay uykuya dalmanızı sağlayacak bazı ilaçlar alabileceğiniz gibi, kendiniz de uyku kalitenizi artırmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

-Yatarken rahat kıyafetler giyin. Pamuk gibi doğal liflerden yapılan giysiler genellikle en iyisidir.

-Yatak odanızı serin tutun ve iyi havalandırın.

-Özellikle yatmadan hemen önce terlemeye (baharatlı yiyecekler gibi) neden olabilecek bazı yiyeceklerden kaçının.

-Her gece aynı saatte yatın. Biyolojik ritminizi belli bir düzene alıştırmak yardımcı olacaktır.

-Düzenli egzersiz yapın (ancak uykudan hemen önce değil).

-Aşırı kafein kullanmaktan kaçının.

-Gündüz şekerleme yapmaktan kaçının; bu, geceleri iyi uyumanızı önleyebilir.

-Yatmadan önce mesanenizi boşalttığınızdan emin olun.

Unutmayın, bu bir geçiş dönemi ve sonsuza kadar sürmeyecek. Yeter ki, şikayetleriniz olduğunda bir uzmandan yardım alın.