Menopozda hormon replasman tedavisiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Menopoz semptomları olan hastaların büyük çoğunluğu HRT almak istemedikleri konusunda çok kesin. “Doğal yolu” tercih ettiklerini ve “doğaya karışmak istemediklerini” ya da en çok “HRT’nin meme kanserine neden olduğunu” sık sık duyabilirsiniz.

Bilgi kirliliğinden dolayı kaçırdıkları nokta ise, 60 yaşın altındaki kadınların büyük çoğunluğu için, HRT’nin yararlarının herhangi bir riskten ağır basmasıdır. Bu ifadeyi destekleyen çok sayıda çalışma ve kılavuz vardır. Umarız bu makale, HRT ile ilgili bazı popüler mitleri ortadan kaldıracaktır.

Doktorunuzun size HRT verebilmesi için semptomlarınızın gerçekten kötü veya hatta dayanılmaz olmasını beklemelisiniz

YANLIŞ

Birçok kadın doktora gitmeyi ve semptomlarının gerçekten kötü olana kadar beklemeleri gerektiğini düşündüğünden tedaviyi istemeyi erteler. Hafif semptomlarınız olsa bile HRT size  yardımcı olur. Ayrıca, HRT ne kadar erken başlarsa , osteoporoz ve kalp hastalıklarından o kadar çok korunursunuz.

 

HRT menopozu geciktirir

YANLIŞ

Birçok kadın, almayı bıraktıklarında menopoza gireceklerini düşündükleri için HRT almaktan kaçınır. HRT’yi bıraktıktan sonra yaşayabileceğiniz semptomlar, hiç HRT almamış olsanız bile, yaşayabileceğiniz menopozal semptomlardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur: HRT’nizi doktorunuzla konuşmadan aniden durdurursanız östrojen “geri çekilme” semptomları yaşayabilirsiniz – dozunuzu azaltmak ve yavaşça bırakmak en iyisidir. Bununla birlikte, bunlar geçicidir ve – ortaya çıkarlarsa – en fazla sadece birkaç hafta sürer. HRT olmadan ise birçok kadın, on yıldan fazla menopoz semptomları gösterir ve bazı kadınlar 75 yaşın üzerinde iken hala sıcak basmaları yaşarlar.

 

5 yıldan sonra HRT’yi bırakmalısınız

YANLIŞ

Birçok doktor beş yıl sonra kadınları HRT’yi bırakmaya teşvik eder. Bunun için gerçekten iyi bir bilimsel sebep yoktur. Her kadının HRT alması gereken sürenin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. HRT’yi alacağınız süre bireysel bir seçimdir ve bireysel risklerinize ve avantajlarınıza bağlıdır. 51 yaşın altındaysanız, en azından 51 yaşına gelene kadar HRT kullanmanız gerekir; HRT almayı bırakmanız gereken belirli bir yaş yoktur. 80’lerinde hala HRT alan hastalar var!

 

Her tür HRT’de meme kanseri riski artmıştır

YANLIŞ

Bu, çoğu kadının HRT ile ilgili en büyük endişesidir. Bazı HRT tipleri, küçük bir meme kanseri riski artışıyla ilişkilidir. Bununla birlikte, sadece östrojen alıyorsanız (rahim alınması ameliyatı olan kadınlar sadece östrojen alırlar), o zaman meme kanseri riskinde artış yoktur. Meme kanseri gelişimi için birçok risk faktörü vardır. Fazla kilo, alkol, sigara, hiç egzersiz yapılmaması  gibi durumlarda meme kanseri riski daha yüksektir. Meme kanseri riskinde artış, bazı kombine HRT (östrojen ve progesteron) alan kadınlarda artabilir ve bu risk, HRT’yi ne kadar uzun süre alırsanız o kadar artar. Bu risk bazı progesteron tiplerinde diğerlerine göre daha düşük görünmektedir.Fakat  HRT almayı bıraktığınızda, meme kanseri riski azalır.

Kombine HRT kullanımında meme kanseri riski çok azdır. Risk, obez olan kadınlarda ve her gün iki ila üç birim alkol içen kadınlardaki meme kanseri riskinden daha azdır. HRT almanın bir kadının meme kanserinden ölme riskini arttırdığına dair bir kanıt yoktur. Ayrıca 51 yaşın altındaki HRT alan kadınlarda meme kanseri riski artışı yoktur.

 

HRT pıhtılaşmaya neden olur

Bazı HRT tipleri için YANLIŞ

Oral (tablet) HRT alırsanız, bacağınızda veya akciğerinizde gelişebilecek küçük bir pıhtılaşma riski vardır. Bu risk artışı çok küçüktür fakat obezite veya geçmişte pıhtı öykünüz varsa, pıhtıya eğilim için başka risk faktörleriniz varsa daha yüksektir.

Bununla birlikte, HRT’nin östrojen kısmını bir jel veya yama olarak alırsanız, karaciğerinizden geçmeden doğrudan vücudunuza emilir, bu da karaciğerinizdeki pıhtılaşma faktörlerinin aktive edilmediği anlamına gelir. Bu artmış pıhtı riski ile ilişkili değildir.

 

HRT kalp krizi ve felce neden olur

YANLIŞ

60 yaşın altında HRT almak, kalp krizi geçirme riskinizi artırmaz. Sadece östrojen alması gereken (progesteron almayan) kadınların, HRT almayan kadınlara kıyasla kalp hastalığı riski daha düşüktür. HRT’yi kombine alan(östrojen ve progesteron) kadınlarda çok küçük bir felç riski vardır, ancak bu risk östrojeni jel veya yama olarak kullanarak azaltılır. Ayrıca 60 yaşın altındaki kadınlarda inme riski, HRT alıp almadığınıza bakılmaksızın çok düşüktür.

 

Migreniniz varsa HRT alamazsınız

YANLIŞ

Birçok kadın, migrenlerinin menopoz döneminde kötüleştiğini fark eder. Eğer migren geçmişiniz varsa, oral kontraseptif hapını alınamadığı için, birçok kadın HRT alamayacağını düşünür. Eğer migreniniz varsa, östrojeni tabletler yerine jel veya yama olarak almalısınız.

 

HRT, Prematür Ovaryan Yetmezlik (POI) olan genç kadınlarda meme kanseri riski ile ilişkilidir

YANLIŞ

POI, menopozun 40 yaşın altında olmasıdır. POI’li kadınlara hormon replasman tedavisi (HRT) veya kombine oral kontraseptif hap (KOK), en azından menopozun ortalama yaşına (51 yaş) kadar verilmelidir. Bu sadece menopoz semptomlarını iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda uzun süreli sağlıklarını korumak ve osteoporoz, kardiyovasküler, psikolojik ve kognitif hastalık risklerini de azaltır. HRT riskleri (örneğin, meme kanseri riski) HRT alan POI’si olan genç kadınlar için geçerli değildir. Hormon tedavisinin amacı, vücudunuza doğal menopoz yaşına kadar ihtiyacı olanı sağlamaktır.

 

Vajinal kuruluk için vajinal olarak östrojen kullanılması, HRT almakla aynı risklerle ilişkilidir

YANLIŞ

Vajinal kuruluk çok yaygındır ve topikal östrojenin vajinal tablet, krem ​​veya halka olarak kullanılması gerçekten etkili olabilir. Bu şekilde topikal östrojen kullanımı, HRT almakla aynı değildir ve bu nedenle de bununla ilişkili riskler yoktur. Bunun nedeni, bu preparatların tüm vücuda östrojen vermeden vajinanıza ve çevresindeki dokulara östrojen kazandırmaya çalışmasıdır. Bu preparatlar çoğu kadın tarafından güvenli bir şekilde kullanılabilir ve ayrıca bu tedaviyi keserseniz belirtileriniz genellikle geri döneceğinden, uzun süre (genellikle süresiz olarak) düzenli olarak kullanılabilir.

 

Menopoz için doğal tedaviler her zaman HRT’den daha güvenlidir

YANLIŞ

Birçok kadın menopoz için “doğal” ürünler almak ister ancak “doğal” olarak nasıl tanımladığınıza çok dikkat etmeniz gerekir. “Doğal” tanımı yanıltıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Bitkilerden elde edilen birçok ilaç vardır, bu yüzden “doğal” dır, ancak birçoğunun güvensiz olduğu ve vücudumuza zararlı olduğu gösterilmiştir. Bugün reçete edilen HRT’deki hormonların çoğu “vücutla özdeş” tir, bu da vücutlarımızdaki hormonlarla aynı moleküler yapıya sahip oldukları anlamına gelir.

 

Kaynak