Menopoz yogası, erken menopozlu kadınlara nasıl yardımcı olabilir?

Yoga her yaştan kadınlara, özellikle prematür ovaryan yetmezliği (POI) olan kadınlara yardımcı olabilir.

Yoga hem vücudu hareket ettiren hem de zihni sakinleştiren bütünsel bir uygulamadır. Vücudu esneten ve güçlendiren fiziksel hareketi (poz olarak bilinir), sinir sistemini sakinleştiren, zihinsel berraklık ve denge duygusu getiren nefes ve meditasyon egzersizleriyle birleştirir. Diğer aerobik egzersiz biçimlerinin aksine, yoga, fiziksel, zihinsel ve duygusal faydalara sahiptir.

Düzenli bir yoga yapmak, menopoz sonrası zayıflayan kas kuvvetini iyileştirir. Aynı zamanda tehlikeli düşmeleri önlemek için esneklik kazandırır, ve kemik yoğunluğunu arttırarak osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

Yoga ve meditasyonun en dönüşümsel faydalarından biri, psikolojik durumunuz ve bakış açınız üzerindeki etkileridir. Yaşamınızdaki bu kaçınılmaz aşamadan geçmenize yardımcı olur ve doğurganlığınıza veda etmekten dolayı yaşadığınız hüznü atlatmanızı sağlar.

Menopoz sırasında sinir sisteminiz, hormonal dalgalanmalarımız ve östrojen kaybına bağlı büyük baskı altına girer. Hayatınızdaki herhangi bir ek stres birçok menopoz semptomunu tetikler ve şiddetlendirir. Sıcak basmaları ve anksiyete atakları artabilir; uykusuzluk, yorgunluk, sersemlik ve düşük ruh hali sıradan hale gelebilir.

Yoga, tempolu nefes alma ve meditasyon vücutta stresi azaltır ve “dinlenmeye ve sindirmeye” izin veren parasempatik sinir sistemi dediğimiz sisteme bağlanmanıza yardımcı olur, böylece kaygıyı azaltır, uykuyu ve sindirimi geliştirir.

Östrojen ve diğer hormonlardaki düşüş, bazı kaslarımızın yağlanmasına  neden olur, ayrıca kalsiyum menopoz sonrası kemiklerimizden sızmaya başlar. İskelet yapımızı desteklemek ve düşmeleri önlemek için kaslarımıza ihtiyacımız var. Birçok yoga pozu kasları korumaya yardımcı olur. Ağırlık dengeleme pozları da kemik yoğunluğunu arttırır.

Menopoza giren kadınlar genellikle kas ve eklemlerde sertleşme ve acı tarif ederler. Genellikle bir neden yoktur ve ağrı kesiciler rahatlatmayabilir. Donmuş, hareket ettirilemeyen omuz, kalça ve bel ağrısı çok yaygındır. Yoga esnek ve hareketli kalmanızı sağlar, ağrılarınızı azaltabilir.

 

Hangi yoga tarzı menopoz için iyidir?

Hot Yoga‘dan (40 derece sıcakta uygulanan) hızlı tempolu Ashtanga ve Power Yoga, rahatlatıcı Restoratif ve derin germe Yin Yoga gibi birçok yoga tarzı vardır. Sporcular, bebekler, herkes için bir yoga tarzı var. O sırada sıcak basması yaşamıyor olsanız bile, vücut sıcaklığını artıran sıcak yogadan kaçınmanız uygun olur. Kendinizi yorgun hissediyorsanız, zorlu bir Power Yoga uygulaması, vücuda gereksiz bir baskı uygulayabilir ve bunun sonucunda stres diğer semptomları daha da şiddetlendirebilir.

Yogada yeniyseniz, o zaman Yeni Başlayanlar veya Seviye 1 Hafta yoga sınıfına katılabilirsiniz ya da stresi azaltmak için tasarlanmış bir ders arayın. Kendinizi rahat ve sakin hissettiğinizde, diğer sınıfları deneyebilirsiniz.

En önemli nokta, kendinize uygun yoga sınıfını bulmak, kendinizi rahat hissettiğiniz deneyimli bir öğretmen bulmak ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyleri dinlemektir. Yoga gününüzün stresli bir parçası haline gelmemeli, aksi takdirde verimsiz olur.

 

Menopoz Yogası

İngiltere’de pozlar, nefes çalışmaları, dikkatli meditasyon ve bilişsel davranış terapisini birleştiren menopoz yogası adlı bir tarz geliştirildi. POI’den şikayetçi kadınların, yoga sınıfında  tecrübelerini ve sıkıntılarını paylaşması, aslında menopoz yogasının en önemli kısımlarından biri.

Menopoza özel olsun veya olmasın, yoga, hem bedensel hem zihinsel olarak sıkıntılar yaşayabileceğiniz bu dönemde, size iyi gelecektir. Kısa bir araştırmayla, yaşadığınız çevrede pek çok yoga sınıfı bulacaksınız. Size kalan tek şey, menopoz sonrası hayatınızı kolaylaştırmak için, birini seçip başlamak!