Erken menopozda hormon replasman tedavisinin yan etkileriyle nasıl başa çıkarsınız?

hormon replasman tedavisi

Erken dönem over yetmezliğinde (POI), menopoz döneminde ve erken menopozda hormon replasmanı gerçekten önemlidir, çünkü menopoz semptomlarına yardımcı olabilir ve kemik, kalp ve beyni uzun vadede korur. Hormon replasmanının en az ortalama menopoz yaşına kadar kullanılması önerilir. Bununla birlikte, birçok kadın için, doğru hormon replasman tedavisinin (HRT) doğru bir şekilde bulunmaması, hastaların HRT almamasının en yaygın nedenidir.

 

HRT’nin sık görülen yan etkileri nelerdir ve bunlar hakkında neler yapılabilir?

POI’li kadınların çoğu 2 hormon – östrojen ve progestojen alırlar. Sadece östrojen tedavisi, histerektomi(rahim alınması) geçiren kadınlar için uygundur. Östrojen, baş ağrısının, meme hassasiyetinin ve hafif mide bulantısı gibi yan etkilere yol açabilir. Bunlar tedaviye ilk başladığınızda veya dozu arttırdığınızda sık görülür, ancak genellikle birkaç hafta sonra hafifler. Eğer hafiflemezse, ya östrojen alım yolunu değiştirerek (haplardan, yamalar ya da jele geçme gibi) ya da dozun azaltılması yardımcı olur.

HRT’nin progestajen kısmı sıklıkla yan etkilere yol açabilir. Adet öncesi belirtilere (depresif ruh hali, sinirlilik, şişkinlik, sivilce, yorgunluk, baş ağrısı) neden olabilir. Bu yan etkiler normal olarak  progestajenin tipini değiştirilerek geçirilebilir. Diğer bir çözüm ise, uygulama yolunu değiştirmek olabilir.

 

HRT’de düzensiz kanama yaygın görülür. Adet döneminizi taklit eden(siklik) HRT alıyorsanız, düzenli aylık kanamanız olmalıdır. Sürekli kombine HRT alıyorsanız, kanamanın olmaması gerekir – bu tip HRT normalde sadece 2 yıl veya daha uzun süre adet görülmediğinde reçete edilir. Sürekli kombine HRT alıyorsanız, ilk birkaç ay boyunca düzensiz kanama veya lekelenme sık görülür, ancak 4 ay veya daha uzun süre bu şikayetler devam ederse, daha fazla araştırma olması gerekebileceğinden doktorunuza başvurmalısınız. HRT’deki düzensiz kanama, normal olarak HRT tipini değiştirerek yönetilebilir. Progesteron salınımlı spiraller, düzensiz kanama için de yararlı bir seçenek olabilir.

Vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki şikayetleri için vajinal kayganlaştırıcılar ve östrojenli kremler kullanılabilir.

 

Özet olarak, POI’de kullanılabilecek, kombine oral kontraseptif haplar (OKS) ve yaşam tarzınıza uyan bir kombinasyon gibi birçok farklı HRT çeşidi vardır. Bazı hastalıklar ve kanser öykülerinde, HRT kullanımı uygun olmayabilir. Doktorunuz size uygun olanı bulmak için farklı ilaçlar denemenize yardımcı olabilir.

 

Ayrıntılı bilgi için, Menopoz tedavisi ve Erken menopozda tedavi seçenekleri sayfalarımıza göz atabilirsiniz.