Erken menopoz teşhisi kondu! Şimdi ne yapacaksınız?

Adet düzensizliği, sıcak basmaları gibi şikayetlerle doktora gittiniz. Ve hiç beklemediğiniz o tanıdan şüphelenildi. Doktorları tarafından erken over yetmezliği(POI) veya erken menopoz olduğu söylenen kadınlardan en çok gelen soru bundan sonra ne olacağı ile ilgili. Hangi testlere ve bilgilere ihtiyacınız var? Sizin için özetledik.

  1. POI teşhisi, 40 yaşın altındaki, düzensiz adet gören veya hiç adet görmeyen kadınlarda, FSH seviyelerinin yükseldiğini gösteren kan testleri ile (25-30 IU / L’nin üzerinde) konur. Teşhisi onaylamak için bu test 6 hafta sonra tekrar edilmelidir. Hala düzensiz de olsa adet görüyorsanız, adet döngüsünün 2-4. gününde yapılmalıdır.
  2. Tıbbi öykünüze bağlı olarak başka incelemeler yapılabilir – pelvik ultrason taraması, tiroid fonksiyon testleri, kemik yoğunluğu taraması.
  3. Altta yatan bir nedenin araştırılması için ileri testler yapılabilir: genetik test ve otoimmün tarama gibi. Fakat kadınların% 95’inde altta yatan neden bulunmayabilir.
  4. POI’li kadınlara, östrojen kullanmayı engelleyen tıbbi nedenler olmadıkça, HRT veya kombine oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) olarak hormon tedavisi önerilmelidir.
  5. Hormon replasmanı en az menopozun ortalama yaşı kadar (52 yaş) devam etmelidir.
  6. Hormon replasmanı semptomlarınızın hafiflemesine yardımcı olacak ve kemikleri, kalbi ve beyni koruyacaktır. Pek çok farklı HRT türü vardır – sizin için doğru olanı bulmakla ilgili doktorunuz yardımcı olacaktır.
  7. Yaşam tarzı ve diyet: Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kilonuzu korumak, sigara içmemek, yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı ve dengeli bir diyet, sıcak basmaları ve kemik sağlığınız için önemlidir.
  8. POI teşhisi almak duygusal olarak çok zor olabilir: bir uzman psikolog görmeyi veya bir destek grubuna katılmayı aklınızda bulundurun.
  9. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, seçenekleri tartışmak için bir fertilite uzmanına başvurun. Dilerseniz Erken Menopoz ve Kısırlık bölümümüzden bu konuda ayrıntılı bilgi alın.

 

Özet olarak bilmeniz gerekenler bunlar. Bunların dışında kalan, aklınıza takılan soruları her zaman cevaplamaya hazırız! İletişim için tıklayın.