COVID 19 aşıları ve hormonlarımız: Erken menopozla ilgisi var mı?

COVID-19 hakkındaki bilgimiz arttıkça görüyoruz ki, COVID-19 erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkiliyor. Kadınların COVID-19’dan ölme olasılığı erkeklerden önemli ölçüde daha düşük, ancak uzun süreli COVID (hastalığın ilk dönemi geçtikten sonra olan etkiler) olasılığı erkeklerin iki katıdır. Östrojenin bağışıklık sistemimiz üzerinde çeşitli potansiyel yararlı etkileri vardır ve ayrıca hormon deplasman tedavisi (HRT) alan kadınların COVID-19’dan ölme olasılığının HRT almayan kadınlara göre daha az olduğuna dair kanıtlar vardır.

Hap veya tablet olarak alınan HRT, teorik olarak küçük bir kan pıhtılaşması riski ile ilişkilidir. Ancak şu anda HRT’nin mRNA aşılarıyla ilişkili kan pıhtılaşma sorunu riskinizi artırdığına dair bir kanıt yoktur ve HRT, mevcut COVID-19 aşılarından herhangi biri için bir kontrendikasyon olarak görülmemektedir.

COVID-19 enfeksiyonu ve aşısından sonra kadınların adet döngülerinde değişiklikler olduğuna dair raporlar olmasına rağmen, aşının hamile kalma şansınızı etkilediğine dair bir kanıt yoktur, ayrıca aşıdan sonra hamilelikten kaçınmaya gerek yoktur ve emzirirken de COVID-19 aşılarından herhangi birini yaptırabilirsiniz.

Kaynak