Menopozun popüler kültürdeki yansımaları kadınları nasıl etkiliyor?

18 Ekim Dünya Menopoz Günü Kutlu Olsun!

Dizinin kadın kahramanı, sıcak basmaları yaşamaya başlar, adetleri düzensizleşmiştir. Menopoza girdiğini düşünür, kadınlığının bittiğini hisseder, gözleri dolu dolu eşiyle konuşur…

Popüler kültürde menopozdan bahsedenler geleneksel olarak çok az olmuştur. Ne yazık ki, var olan tasvirler de genelde umut kırıcıdır. Korku uyandıran ve deneyimin gerçekte neye benzediğine dair çok az yansıtırlar.

Bununla birlikte, son yirmi yılda, “değişim” yeni nesil yazarlar için sıcak bir konu haline gelmiştir. 18 Mart “Dünya Menopoz Günü” vesilesiyle, kadınların hayatındaki bu önemli döneme ilişkin daha incelikli ve güçlendirilmiş bir bakış açısını ve popüler kültürdeki daha gerçekçi yaklaşımı kutlayabiliriz.

“Menopoz” fikri 1821’den beri hayatımızdadır. Konuyla ilgili ilk makale Fransız hekim Charles Pierre Louis De Gardanne tarafından yazılmıştır: ‘De la ménépausie, ou de l’âge crittique des femmes’ (Menopoz: The Kadınların Kritik Yaşı). Bugün menopoz terimi, kadının yaşlanma süreciyle ilişkili çeşitli deneyimleri tanımlar ve aslında bir değişimdir.

Tıp bilimi, yüzyılları, artan depresyon, kalp hastalığı, osteoporoz, bilişsel bozukluk ve hatta demans riskleri dahil olmak üzere menopozla ilişkili sağlık risklerine odaklanmak için harcadı. Menopozu çözülmesi gereken bir sorun ya da ortadan kaldırılması gereken bir konu olarak sunan tarihsel tıbbi anlatılar, en iyi ihtimalle menopozu görünmez kılmaya çalışmıştır. Ancak kadınlarda yaşam beklentisi çağlar boyunca istikrarlı bir şekilde arttıkça, menopozun kültürel temsillerinin görünürlüğüne ilişkin tartışmalar gelişmeye başladı.

Bu değişiklikler, popüler kültürde menopoz temsillerinin sayısında bir artışa ilham verdi. Cinsellikten arındırılmış ve bir kenara atılmış ateş basmalarından muzdarip canavar ya da komedi kadından büyük bir değişiklikle, yeni yapımlar menopozu görünür kılmaya çalıştı ve değişimi bir güçlenme dönemi olarak yeniden çerçevelendirdi.

Menopozun yeni kültürel tasvirleri önemlidir çünkü farkındalığı artırabilir ve bakış açılarını değiştirebilirler. Bunu yaparken, çağdaş izleyicilere halkın farkındalığını artırma potansiyeline sahip çok ihtiyaç duyulan bir eğitim sağlar. Araştırmalar ayrıca, menopozun kültürel temsillerinin, kadınların menopoz deneyimini nasıl algıladıklarını veya semptomları için yardıma başvurmalarını etkileyebileceğini gösteriyor.

Popüler kültür, menopoz hakkındaki eski mitleri ele almak için güçlü bir araçtır ve çeşitli menopoz deneyimlerini paylaşmak için hayati bir yaratıcı platform sunar. Hayatlarının üçüncü aşamasındaki kadınların portrelerini sunan kültür, günümüzün alternatif menopoz deneyimlerini dünyaya iletmek için bir platformdur ve kadınların menopoz algısı için pozitif kalması önemlidir.