Arkadaşınızın gebelik haberini aldınız… Mutlu musunuz?

Erken menopozdaki kadının gebeler konusunda hissettikleri.

Bir arkadaşınızın veya aile üyesinin “hamileyim” dediğini duymak bazı kadınlar için heyecan verirken, diğerleri için bu kelimeleri duymak gerçekten zor olabilir. Erken menopoza giren çoğu kadın için en zor şeylerden biri, bu durumun doğurganlıkları üzerindeki etkileri öğrenmektir ve hamilelik haberini sizinle paylaşan kişiyi sevmeniz, bunu daha az zor hale getirmez.

Üzgün hissetmeniz, normal.

Üzgün hissetmeniz, hatta kıskanmanız sorun değil. Arkadaşınızdan o telefon görüşmesini aldığınızda veya kardeşiniz karşınızda otururken, onların haberleriyle birlikte, duyguların bir karışımını hissetmeniz son derece normaldir. Kendiniz için kalbiniz kırılırken onların mutluluğunu görmekten memnun olabilirsiniz ve bunun için üzülmenize gerek yok.

Duygularınızı içinize atmamak önemlidir, bu onları daha hızlı işlemenize, anlamanıza ve üzerlerinde çalışmanıza olanak tanır. Kıskançlığa tutunmak, sizi gerçekten incitmek istemeyen, sizi paylaşmak isteyecek kadar seven hamile yakınınıza karşı kızgınlığa neden olabilir.

Düşüncelerinizi toplamak ve kendinizi iyi hissettirecek bir şey yapmak için kendinize biraz zaman verin, ister en sevdiğiniz diziyi izleyin, ister sıcak bir banyo yapın veya bir yakininiza nasıl hissettiğinizi söyleyin. Kendinize karşı şefkat gösterin. Bir arkadaşınız size aynı problemle gelirse ne söyleyeceğinizi düşünün, yardım etmeleri için ona ne söylerdiniz? Şimdi kendinize söyleyin.

Bir aile üyesinin bebeği söz konusu olduğunda, genellikle teyze rolü, çocuksuz kadınların kendilerine biçtikleri roldür. Bu rol çocukla biyolojik bir bağ kurmanıza, sahip olduğunuz anne sevgisini sunmanıza olanak tanır. Bir aile üyesine veya yakın arkadaş çocuğuna teyze olmak, son derece benzersiz bir ilişkidir, “Sadece bir teyze seni bir anne gibi sever, bir kardeş gibi sırrını saklar ve bir arkadaş gibi davranır”.

Kendi çocuğunuzun yerini asla tutmasa da, bu role adım atmak, erken menopoz nedeniyle eksik hissettiğiniz duyguları deneyimlemenizi sağlayabilir. Ama yine de, başka bir çocukla yakın bir ilişkiye sahip olmanın size zarar vereceğini düşünüyorsanız, bu da sorun değil ve sizin için sağlıklı olduğunu düşündüğünüz kadar mesafeyi korumak hakkınız.

Erken menopoz nedenli ruh sağlığı sorunları yaşıyorsanız, lütfen yardım alın.